sme vydali román Láska spred Slovnaftu nášmu zosnulému klientovi Petrovi Šlepeckému. Knihu sme pokrstili v bratislavskom klube Fuga po ktorom nasledoval koncert Lucie Piussi
sme absolvovali study visit vo Viedni, kde sme navštívili 2 organizácie: Checkit a Suchthilfe
sme sa zúčastnili premiéry divadelného predstavenia My deti zo stanice ZOO, na ktorej príprave sme spolupracovali počas leta. Po predstavení nasledovala aj diskusia o drogách a sexbiznise s našou riaditeľkou a koordinátorkou centra K2.
sme po niekoľkých rokoch realizovali výcvik v harm reduction pre študenstvo vysokých škôl, spomedzi 55 záujemcov a záujemkýň ho úspečne ukončilo 13 ľudí
sme sa zúčastnili 66. zasadnutia Komisie Commission on Narcotic drugs (CND) vo Viedni.
sme ukončili našu prvú kampaň na donio.sk, vyzbierali sme neuveriteľných 9172 Eur.
sme oslávili sme 25 rokov fungovania našej organizácie.
sme odštartovali našu prvú fundraisingovú kampaň, ktorú sme doviedli do úspešného konca. Viac o kampani si môžete rečítať tu.
sme vyslali kamión humanitárnej pomoci na Ukrajinu spriatelenej
organizácii Convictus Ukraine. Humanitárna pomoc obsahovala potraviny,
hygienu, lieky, elektrické ohrievače, špeciálne fľaše na vodu s
filtrami, izotermické fólie a zdravotnícky materiál.
naše životy zasiahol útok Ruska na Ukrajinu. S príchodom ľudí
utekajúcich z Ukrajiny sme sa zamerali na ľudí žijúcich s HIV a ľudí na
substitučnej liečbe a robili sme všetko preto, aby bola pre nich
dostupná liečba aj na Slovensku.
Vznikol nový program Bývanie pre každého. Jeho hlavnou aktivitou je sprostredkovanie a podpora v bývaní pre klientov a klientky OZ Odyseus.
sa OZ Odyseus stalo členom expertnej skupiny Európskej komisie Civil Society Forum on Drugs. Viac o činnosti tejto skupiny si môžete prečítať tu.
OZ Odyseus vydalo sériu videí OTVORENE O DROGÁCH. Pozrite si ju.
Pri príležitosti medzinárodného dňa Support don't Punish sme natočili krátke video. Pozrite si ho
sme začali realizovať „ženské“ utorkové služby, kedy je centrum otvorené len pre naše klientky.
OZ Odyseus nainštalovalo prvé 2 fixpointy - koše na injekčné striekačky v Bratislave.
sa nám podarilo inovovať program Sociálnej asistencie zakúpením osobného automobilu, ktorý slúži na sprevádzanie klientov a klientok pre ktorých je zo zdravotných dôvodov fyzický presun nemožný.
sme natočili film, v ktorom sme porovnali harm reduction služby na Slovensku a v Českej republike. Pozrite si ho.
má OZ Odyseus novú riaditeľku Dominiku Jašekovú, ktorá zároveň od októbra 2018 zastupuje región strednej Európy vo výkonnom výbore Eurasian Harm Reduction Association.
OZ Odyseus získalo medzinárodné ocenenie Sozial Marie za sociálnu inováciu.
sme získali Cenu MOST 2017 za dlhodobý prínos organizácie.
si OZ Odyseus splnilo dlhoročný sen v podobe kontaktného Centra K2 – kontakt s komunitou na Stavbárskej ulici. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu ľudské zdroje.
OZ Odyseus v spolupráci Drugreporter natočilo video o stave harm reduction služieb na Slovensku. Pozrite si ho.
OZ Odyseus získalo cenu Honorary Award za Sociálnu integráciu od Nadácie Erste.
OZ Odyseus získalo 1. miesto v kategórii Sociálna inklúzia od Nadácie Orange.
má OZ Odyseus novú riaditeľku Ivetu Chovancovú, ktorá tiež od tohto roku zastupuje región strednej Európy vo výkonnom výbore Eurasian Harm Reduction Network.
OZ Odyseus bol pri vzniku Siete krajín s nízkou prevalenciou HIV (Network of Low HIV Prevalence Countries in Central and South Europe) a od jej vzniku je členom tejto siete. Prvou aktivitou siete bola tvorba Budapeštianskej deklarácie. Svojim podpisom ju môžete podporiť aj vy.
vznikla stránka www.drogy.org. Stránka je určená ľuďom, ktorí užívajú heroín a pervitín. Sú na nej špecificky orientované informácie na ochranu ich zdravia. Kvôli citlivosti informácií je časť informácií prístupná len po registrácii. Na stránke funguje fórum, kde je možné sa anonymne opýtať otázky k užívaniu heroínu a pervitínu.
sa na stránke www.hivaids.sk spustila pozitívna poradňa. Poradňa, v ktorej ľudia žijúci s HIV radia ľuďom žijúcim s HIV.
koordináciu programu Červený dáždnik vzala do rúk „Sisi“ - žena pracujúca v sex-biznise – žena na správnom mieste. Červený dáždnik je bližšie komunite ľudí pracujúcich v sex-biznise.
sa projekt časopis INTOXI stal partnerom www.edekontaminace.cz. Stránka je určená odborníkom z oblasti adiktológie a ľuďom užívajúci návykové látky.
začala svoju činnosť Iniciatíva www.hivaids.sk. Iniciatíva sa sformovala okolo Lukáša Pulpána, ktorý oslovil OZ odyseus na spoluprácu. Stránka obsahuje informácie o infekcii HIV pre všeobecnú populáciu a špecifické informácie pre ľudí žijúcich s HIV. Stránka obsahuje poradňu.
OZ Odyseus získalo akreditáciu na výkon opatrení sociálnoprávnej ochrany a kurately.
sme začali realizovať program Červený dáždnik. Tento program nadväzuje na aktivity programu Klub Podchod. Zameriava sa na advokačné aktivity zamerané na obhajobu základných práv ľudí pracujúcich v sex-biznise. Pokračujeme v realizácii kampani 17. decembra pri príležitosti dňa za ukončenie násilia páchaného na ľuďoch pracujúcich v sex-biznise.
sme si začali dopisovať s klientom, ktorý si odpykával svoj trest vo väzení. V roku 2011 túto službu využívajú 4 ľudia – bývalí klienti programu Chráň sa sám.
sme realizovali projekt testovania na protilátky HIV, hepatitídy typu C a syfilisu zo žilovej krvi priamo v teréne. Tento projekt sa realizoval ako súčasť medzinárodného projektu ERATO. Bol určený ľuďom, ktorí injekčne užívajú drogy a/alebo pracujú v sex-biznise.
začalo OZ Odyseus prevádzkovať nízkoprahový klub Podchod. Klub bol otvorený pre ľudí pracujúcich v sex-biznise. V klub predstavoval priestor pre nich a zabezpečoval distribúciu prezervatívov, poradenstvo alebo možnosť oddýchnuť si. Bol otvorený vo večerných alebo nočných hodinách. Program klub Podchod realizoval prvé advokačné aktivity na obhajobu práv ľudí pracujúcich v sex-biznise v podobe kampani 17. decembra. Zúčastnili sme sa aj tvorby manifestu ľudí pracujúcich v sex-biznise. Klub ukončil svoju činnosť 1. decembra 2007.
začalo OZ Odyseus prevádzkovať Komunitné centrum Kopčany. Komunitné centrum slúžilo najmä deťom a mladým ľuďom zo sídliska Kopčany prostredníctvom nízkoprahových aktivít – terénna sociálna práca a nízkoprahové centrum. Pre deti a mladých ľudí boli k dispozícii aj štruktúrované aktivity napr.: kurzy varenia, doučovanie. V roku 2008 sa program osamostatnil a funguje ako samostatné OZ Ulita.
do októbra 2006 OZ Odyseus zastrešilo iniciatívu ľudí injekčne užívajúcich drogy v meste Púchov. Tí začali realizovať výmenu injekčných striekačiek. Počas svojej činnosti projekt poskytoval svoje služby viac ako 100 ľuďom injekčne užívajúcim drogy v meste Púchov a jeho okolí.
sme začali vydávať mesačník INTOXI – časopis pre ľudí, ktorí injekčne užívajú drogy a/alebo pracujúcich v sex-biznise. Časopis je registrovaný na Ministerstve kultúry ako časopis pre špecifických čitateľov.
sme začali pravidelne v programoch Chráň sa sám a SEX/DROGY testovanie na protilátky syfilisu s kapilárnej krvi. Táto služba je v obmedzenej miere stále prístupná pre klientov a klietky Chráň sa sám. Dôvodom obmedzenia služby testovania je nejasnosť vo výklade zákona o zdravotníckej starostlivosti. Napriek mnohým rokovaniam sme nenašli partnera ochotného vystaviť povolenie na realizáciu testovania z kapilárnej krvi v nízkoprahových podmienkach.
sme prvýkrát išli na festival Pohoda poskytovať poradenstvo o bezpečnejšom sexe a užívaní drog pre mladých ľudí, ktorí experimentujú s drogami. To bol začiatok vzniku programu SEX/DROGY, ktorý úspešne navštevuje festivaly (napr.: Pohoda, BeeFree, Toto je Hip Hop) a tanečné párty dodnes.
začal projekt Sociálna asistencia ako súčasť programu Chráň sa sám. Pre ľudí, ktorí injekčne užívajú drogy a/alebo pracujú v sex-biznise sme začali ponúkať sprevádzania do pomáhajúcich inštitúcii a rozdávali sme kontakty na pomáhajúce inštitúcie. V roku 2011 už úspešne prebieha dohadovanie sa cez telefón, individuálna prípadová práca, písanie životopisov a pomoc s čímkoľvek, čo klienti v oblasti sociálnej a právnej potrebujú.
do decembra 2001 sme v spolupráci s Českým centrom realizovali diskusné besedy Labyrint S. Raz mesačne sme diskutovali na témy ako napr.: metadonová substitučná liečba, programy výmeny injekčných striekačiek, techno scéna, grafity a pod.
sme získali automobil. Vďaka tomu sa naše služby v programe Chráň sa sám rozšírili aj lokality mimo centra Bratislavy, mohli sme odviesť väčšie množstvo materiálu a posunúť naše služby do nočných hodín.
do januára 2001 začali s nami do terénu chodiť odborníci. Program Chráň sa sám spustil projekt Odborníci v teréne, ktorý bol predzvesťou projektu Sociálna asistencia. Do terénu s nami chodili právnička, sociálna kurátorka, gynekológ a psychologička.
sme realizovali testy na protilátky HIV zo slín v spolupráci s Národným referenčným centrom HIV/AIDS pre ľudí injekčne užívajúcich drogy a/alebo pracujúcich v sex-biznise v programe Chráň sa sám.
sme začali venovať svoje aktivity aj smerom k verejnosti. Začali sme besedami na stredných a vysokých školách. Zúčastnili sme sa streetparty Bratislavských neziskových organizácii v roku 1999. V rokoch 2000 až 2002 sme každý rok spolu s kapelou SCESTA koncerty proti HIV.
sme začali pravidelné vzdelávanie pracovníkov a pracovníčok OZ Odyseus. Vďaka tomu sa nám darí napĺňať jednu zo svojich hodnôt – profesionalita. Zároveň je to reakcia na skutočnosť, že iba vzdelávanie na vysokých školách nie je dostačujúce pre prácu v oblasti harm reduction.
začal program Chráň sa sám svoju existenciu. Dvojica alebo trojica terénnych sociálnych pracovníkov a pracovníčok odvtedy pravidelne vyráža do terénu meniť ihly, rozdávať prezervatívy a poskytovať špecifické poradenstvo pre ľudí, ktorí injekčne užívajú drogy a/alebo pracujú v sex-biznise.